pixel
Alle arrangementer

Foredrag

FOREDRAG MED JESPER VOLLMER

Dato
Lokation
Møllebakken 14, Kerteminde
Pris
225 kr. (inkl. entre til museet)

Jesper Vollmer fortæller om hans erfaring med madspild, om at lære at udnytte alle rester, også de minde “pæne” råvarer.

Jesper Vollmer stod i 10 år i spidsen for planlægningen af store royale events i tæt samarbejde med både Prins Henrik og Dronning Margrethe. Det handlede bl.a. om de logistiske forberedelser omkring begivenhederne og at optimere de historiske rammer, så hver event blev en succes for både gæster og personalet.

Men ikke nok med det. Kongehuset går ekstremt meget op i at genbruge, omdanne, spise efter årstiderne og gennem køkkenhaverne være selvforsynende en stor del af året. Prins Henrik gik desuden meget højt op i, at intet gik til spilde i madlavningen. Det har Jesper taget med sig i sit senere virke som selvstændig kok og iværksætter.

Alt bliver brugt med omtanke – også de mindre ”pæne” råvarer.

sommerudstiling Alhed Larsen 2022 arkiv

Tilmeld

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag seneste nyt fra Johannes Larsen Museet

Du er tilmeldt!