Frivillige som Hanne gør kunstnerhjemmet levende

apr 22, 2025

Lige nu kan man læse en ny artikel i Hjemmet om en af vores frivillige, Hanne Haugaard Sørensen. Artiklen sætter fokus på hendes engagement og fortæller historien om, hvordan hun som tidligere stewardesse vendte hjem til Kerteminde og blev en del af museet. Det er en fin hyldest til Hanne – og til alle de andre frivillige, der er med til at gøre Johannes Larsen Museet levende.

Hanne er 82 år og har været frivillig på Johannes Larsen Museet i over 15 år. Hun viser gæster rundt med stor viden og varme – og med en kærlighed til stedet, der smitter.

Som barn gik Hanne i fakkeloptog for at hylde Johannes Larsen. I dag deler hun hans historie med nye generationer. Hun er ikke alene – vi har en hel gruppe dedikerede frivillige, som hver især bidrager med noget helt særligt.

Frivillige er en vigtig del af museets liv. De gør en kæmpe forskel – både for gæsterne og for os som sted. Og som Hanne selv siger: “Jeg får mere igen, end jeg giver.”

Udsnit fra artikel i Hjemmet, april 2025.

Kunne du tænke dig at være frivillig?

Hvis man er interesseret i at blive frivillig på Johannes Larsen Museet, er der flere måder at engagere sig på. Nogle hjælper som værter og tager imod gæster i udstillingerne, andre giver rundvisninger og formidler historien om Johannes Larsen og hans hjem. Vi har også frivillige, der assisterer ved arrangementer som ferniseringer, koncerter og foredrag. Derudover er der en havegruppe, som passer og plejer den smukke museumshave, og nogle hjælper med praktiske opgaver i forbindelse med Svanemøllen.

Man behøver ikke være kunstekspert for at bidrage – det vigtigste er lysten til at være med og gøre en forskel.

Skriv til os på: [email protected]
Eller kontakt Lis Engelbreth, event- og frivilligkoordinator:
Tlf. 23 96 00 62
Mail: [email protected]

Vi glæder os til at høre fra dig.

Polarfugle på lærredet og menukortet

Polarfugle på lærredet og menukortet

I disse dage er det præcis 100 år siden, at maleren Johannes Larsen drog afsted til Grønland for at deltage i en fugleekspedition. Her skulle han tegne de grønlandske fugle til et illustreret bogværk om Danmarks fugle. Det blev en rejse, der kom til at betyde meget for kunstneren fra Kerteminde.

Sommerferieaktiviteter på museet

Sommerferieaktiviteter på museet

Johannes Larsen Museet i Kerteminde inviterer alle til at opleve en sommer fyldt med kreativitet, kunst og nærvær. I de smukke omgivelser på Møllebakken kan børn og voksne sammen udfolde sig kunstnerisk med kul og pastel – og lade sig inspirere af både natur og...

sommerudstiling Alhed Larsen 2022 arkiv

Tilmeld

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag seneste nyt fra Johannes Larsen Museet

Du er tilmeldt!