KOMMENDE ARRANGEMENT
Både malere og møllere blev sultne!
Mandag den 9. februar kl. 11-15
Kom til pølsedag i vinterferien og vær med til at lave medister fra bunden.
Hos Alhed og Johannes Larsen kom der ofte kunstnerkolleger og andre gæster forbi, og det krævede en stor og velfungerende husholdning – med både køkken- og frugthave – at bespise de mange gæster. På kunstnerparrets hjem blev der nemlig spist godt.
Samtidig var arbejdet som møller i Svanemøllen ved siden af Larsens hjem hårdt fysisk arbejde, og det gav selvfølgelig en solid appetit. Også her skulle maden være god, nærende og mættende.
En klassisk dansk ret, som både kunstnere og møllere satte pris på, var – og er – medisterpølse.
Derfor inviterer Svanemøllens frivillige til pølsedag for børn i vinterferien. Det foregår i Madpakkehuset – den oprindelige bolig for Svanemøllens møllerfamilie.
Her kan børn være med til at lave lækker medisterpølse fra bunden, selvfølgelig med kyndig hjælp fra voksne. Der er smagsprøver til alle, så længe lager haves.
Hvornår: Mandag den 9. februar
Tid: 11.00 – 15.00
Sted: Madpakkehuset v. Svanemøllen, Møllebakken 14, Kerteminde.
Tilmelding er ikke nødvendig
Der kan deltage 4–5 børn ad gangen
Museet sørger for alt udstyr – inkl. forklæder.